- Jesteś tutaj :
- Strong główna |
- Oferta |
- Cel Rozliczania
Po co właściwie analizować i rozliczać czas pracy kierowców?
Podkreślenia wymaga fakt, że obowiązek analizy czasu pracy kierowców wynika wprost z art. 10 Rozporządzenia WE 561/2006, który nakłada na przedsiębiorcę obowiązek przeprowadzania regularnych kontroli przestrzegania przez kierowców przepisów dotyczących czasu pracy („Przedsiębiorstwo transportowe ... przeprowadza regularne kontrole przestrzegania przepisów”).
Brak analizy może skutkować nałożeniem przez organy kontrolne kary do 40.000 zł. Niestety wielu przedsiębiorców przewozowych bagatelizuje kwestię właściwego rozliczania i kontrolowania pracowników, co rodzi przykre konsekwencje w momencie kontroli, do utraty licencji włącznie.
Zmiany ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców, które weszły w życie z lipcu 2013 r. spowodowały, że obowiązkiem sporządzania ewidencji czasu pracy zostali objęci także przewoźnicy zatrudniający kierowców w ramach samozatrudnienia czy też umów cywilnoprawnych.
Jeżeli chodzi o rozliczenie czasu pracy, to zgodnie z art. 25 ustawy o czasie pracy kierowców, obowiązkiem pracodawcy wykonującego przewozy drogowe jest prowadzenie ewidencji czasu pracy kierowców.
Wskazać należy także, że właściwe prowadzenie dokumentacji pracowniczej oraz prawidłowe naliczanie wynagrodzeń pozwala uniknąć wielu problemów (kontrole organów państwowych oraz roszczenia pracowników).
W celu wykonania prawidłowego rozliczenia czasu pracy kierowców przedsiębiorca musi zatrudnić wyspecjalizowaną kadrę, zainwestować w oprogramowanie i odpowiedni sprzęt, ponieść koszty szkoleń, a pomimo tego i tak istnieje ogromne ryzyko, że kontrola wykaże nieprawidłowości i uchybienia.
Dzięki zleceniu usługi firmie zewnętrznej, takiej jak Indalo – przedsiębiorca ma gwarancję, że ryzyko związane z błędnym prowadzeniem rozliczeń w firmie zostało zminimalizowane do zera.